Dzisiaj mam kilka użytecznych porad. Przydadzą się podczas projektowania Waszej wymarzonej szafy.
- pionowe odległości między półkami powinny wynosić około 250-350mm. Najlepiej, aby półki na wysokości wzroku były niższe, natomiast pod sufitem i nad podłogą trochę wyższe – oczywiście wynika to z możliwości dostępu do nich
- szerokość półek i koszy powinna wynosić 400 lub 600mm. Zapewnia to najbardziej ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni szafy
- drzwi przesuwane w szerokości pojedynczego frontu (600 – 800mm) prezentują się najefektowniej
- podczas ustalania ilości drzwi należy pamiętać, że podział wnętrza powinien pokrywać się z podziałem drzwi. Dzięki temu uzyskamy najlepszy dostęp do wnętrza
- przy głębokości szafy mniejszej niż 600mm, wskazane jest aby zamiast drążka ubraniowego zastosować wieszak poprzeczny z funkcją wysuwu
Mam nadzieję, że te porady będą dla Was pomocne. Już niedługo druga część 🙂
10 odpowiedzi do "Praktyczne porady (część 1/2)"
Informacje są naprawdę pomocne. Myślę obecnie o zakupie szafy do dziecięcego pokoju i trochę martwię się bezpieczeństwem. Chodzi o to, czy drzwi przesuwane nie będą zbyt trudne do samodzielnego otwierania i bezpieczne w zamykaniu.
Interesuje mnie kwestia wieszaka poprzecznego. Mam dość szeroka wnękę, którą chcę zabudować. Ma ona prawie 1600 mm głębokości i wstawienie klasycznego drążka sprawi, że stracę trochę miejsca. Czy można zamontować dwa poprzeczne, wysuwane drążki?
Teoretycznie byłoby to możliwe jednak pod warunkiem pozostawienia wolnej przestrzeni wzdłuż tych wieszaków . Tak aby można było swobodnie dostać się do zawieszonych ubrań . Jednak to niewykorzystana przestrzeń wewnątrz szafy , która zawsze powinna być wolna . Szkoda na to miejsca . Najrozsądniej byłoby się umówić z jednym z naszych projektantów , bo to dość głęboka wnęka i warto ją optymalnie zagospodarować . A tak nawiasem , to zamiast dwóch wysuwanych wieszaków ( tego z tyłu i tak nie dałoby się wysunąć ) lepiej zastosować odpowiednio zamocowany klasyczny drążek ubraniowy .
Ja nie wiem jak teraz działają drzwi przesuwane, ale mam w domu szafę, którą kupowałem kilka lat temu. Początkowo drzwi przesuwały się bez zarzutów. Teraz nawet ja mam problemy z jej otwieraniem, a co dopiero dzieci. Tylko, że moja szafa jest juz dość stara i właśnie zastanawiam się nad nową.
Solo, muszę powiedzie, że znam to uczucie trudności z otwieraniem starej szafy, która była robiona na wymiar. Mam jednaj już jedną nową szafę z Indeco i jest ona doskonałą. To wogóle nie ta klasa co kiedyś.
Ja man jeszcze pytanie co do wysokości szafy. Chodzi mi o wolnostojęcą konstrukcję, a nie o wnękę. Czy zajmujecie się też robieniem czegoś na kształt komody? W jadalni w zdłuż ściany chciałem puści taką komodę na obrusy, serwis i inne rzeczy.
Tak . Komody , jak najbardziej . Każdy taki mebel jest przygotowywany najpierw w wersji elektronicznej i wykonywany na podstawie szczegółowego projektu .
Czyli, że taka wersja jakiej ja potrzebuje wchodzi w grę. Mam kawałek prostej ściany, a potem skos. Wysokość odcinka prostego to 700 mm. Chciałem tam wstawić coś gotowego, ale jakoś nic nie pasuje.
Mnie by interesowało oddzielenie kuchni od jadalni przesuwanymi drzwiami, albo składanymi. Wyobrażam sobie, że byłyby ze szkła w aluminiowej oprawie. Moja wyobraźnia jest jednak ograniczona i nie wie czy możliwe byłoby aby takie drzwi składały się z dwóch kawałków. Była by to dość duża powierzchnia i nie wiem czy konstrukcyjnie byłoby to możliwe.
Wykonujemy również przedzielenia kilku pomieszczeń . Wczesniej , niezbędna jest jednak wizyta naszego projektanta , by mógł zaproponować najlepsze rozwiązanie .