Jak wybrać oświetlenie do mieszkania? Ile obszarów i punktów świetlnych zaplanować, w jakim stylu dobrać lampy, abyśmy byli zadowoleni? Mimo że oświetlenie stanowi przysłowiową „kropkę nad i” w wykończonym już mieszkaniu, to warto jego rozkład zaplanować na samym początku urządzania. Zobaczcie nasze inspiracje i podpowiedzi jak dobrać oświetlenie do mieszkania! Pokazujemy lampy loftowe, nowoczesne, ale i klasyczne.
Jak wybrać oświetlenie do mieszkania? Wiele zależy od naszych preferencji, ale warto pamiętać też o kilku zasadach. Zadbajmy o to, aby oświetlone były główne obszary mieszkania. Czyli np. kuchnia, jadalnia, hol, salon. Na zdjęciu bardzo nowoczesne oświetlenie w kuchni, w postaci świetlnych, podwieszanych kręgów. Dodatkowym jest oświetlenie podszafkowe nad blatem.
Jeśli preferujemy bardziej subtelny styl, możemy sięgnąć po inne rozwiązanie, ale również nowoczesne. Na zdjęciu znajduje się wielopunktowe oświetlenie, które nieco przypomina w swojej konstrukcji pajęczynę.
Główne obszary warto podzielić jeszcze na strefy, np. w kuchni na wymiar warto zamontować oświetlenie ogólne, ale też bezpośrednio padające na blat roboczy. Jeśli przewidujemy miejsce na jadalnię, również warto zadbać o oświetlenie. Nad stołami świetnie sprawdzają się lampy wielopunktowe, mogą być np. rozstawione na listwie.
Alternatywą dla wielopunktowego oświetlenia listwowego jest lampa, która posiada również kilka źródeł światła, ale skupionych w jednym miejscu.
W niektórych mieszkaniach czy domach jest także miejsce na… barek. To oryginalne i sprzyjające spotkaniom miejsce aż prosi się o oryginalne lampy w stylu loftowym. Na zdjęciu aż 4 punkty świetlne, które świetnie podkreślają surowy charakter barku.
Wielopunktowe oświetlenie świetnie sprawdzi się także nad częścią salonową. Nawet jeśli salon połączony jest z kuchnią, lepiej podzielić pomieszczenie na strefy i osobno oświetlić każdą z nich. Na zdjęciu nad salonem znajduje się świetna wielopunktowa lampa wisząca w stylu loft, której klosze wyglądają jak oryginalne kubeczki, rozpraszając światło w różnych kierunkach. Dodatkowym, nowoczesnym punktem oświetlono także betonową ścianę.
Piękne światło w salonie rozpraszające refleksy świetlne na ścianach i suficie może dawać też lampa wyglądająca jak wielki kapelusz sombrero. Bardzo duża, a jednocześnie subtelna przez swoją ażurową konstrukcję.
Jeśli oświetlimy już główne obszary w mieszkaniu, warto rozejrzeć się za oryginalnymi elementami, ścianami, szafami, regałami czy innymi meblami i przedmiotami, które chcielibyśmy oświetlić, a tym samym podkreślić. Na zdjęciu czterema punktami zaakcentowano ścianę przedpokoju wyłożoną panelem na wzór drewna.
Po oświetleniu głównego obszaru przyjdzie czas na wybór oświetlenia do zamkniętych pomieszczeń, np. sypialni, łazienki czy pokoju dziecięcego. Utarło się przekonanie, że w takich pomieszczeniach lepiej nie szaleć i zamontować najlepiej niewielkie, klasyczne oświetlenie. Nic bardziej mylnego. Jeśli to lampy są jednymi z głównych elementów dekoracyjnych w naszym mieszkaniu, możemy śmiało zaszaleć z dużą lampą nawet w stosunkowo małym pomieszczeniu. Prawda, że na zdjęciu poniżej, ta klasyczna wisząca lampa prezentuje się świetnie?
W sypialni nie możemy zapomnieć też o lampkach nocnych. Każdy domownik powinien mieć swoją lampkę nocną, która oświetli obszar jego części łóżka, pozwoli na poczytanie książki czy gazety, umożliwi napicie się szklanki wody, sięgnięcie po okulary czy różne inne czynności. W aktualnych trendach lampi nocne częściej wiszą koło łóżka, a nie stoją na przyłóżkowych szafkach nocnych.
Warto też czasem złamać aktualnie panujące trendy i zamontować oświetlenie nowoczesne, zupełnie odbiegające od klasyki, które przy każdym wejściu do pomieszczenia będzie nas zachwycać. Na zdjęciu świetna, nowoczesna lampa naścienna, której elementy przypominają księżyce.
Barek w stylu loftowym w domu